Wyjec Previous item Pigmejka karłowata Next item Miodożer

Wyjec

Cześć dzieciaki. Jestem Papcio wyjec, jestem wyjcem brązowym i pochodzę z Brazylii. Jestem najgłośniejszym zwierzakiem na lądzie. Mój piękny donośny głos słychać nawet z odległości 5 km. A wiecie dlaczego? Wszystko dzięki swoistemu wzmacniaczowi, czyli położonej blisko strun głosowych kości gnykowej. Jest ona ok. 25 razy większa niż u innych małp o podobnej wielkości. Nasze wycie można porównać do waszych rozmów. Właśnie w ten sposób komunikujemy się (rozmawiamy, wzajemnie się ostrzegamy, kłócimy) z naszymi kolegami i koleżankami. A dzięki temu, że jesteśmy takie głośne, słyszą nasz też inne grupy w lesie. W ten sposób mówimy im, że dane terytorium jest już zajęte. To tak jakbyście wysłali go kogoś maila.
Wiele zwierząt walczy o swoje terytorium, a my po prostu oznajmiamy innym, że nie mają czego tu szukać. Unikamy bezpośrednich starć i walk, bo nie chcemy tracić energii. I tak nie mamy jej zbyt wiele, bowiem żywimy się głównie liśćmi.
Jesteśmy średniej wielkości małpkami: mamy ok. 50 cm wzrostu i ważymy średnio 50 kg.
Żyjemy w grupach od 2- 45 osobników w Ameryce Środkowej i Południowej. Co ciekawe, to nie najstarszy osobnik jest dominującym, a najmłodszy dorosły wyjec.
Na wolności żyjemy do 25 lat.