Lampart Previous item Panda wielka Next item Słoń

Lampart

Jestem Zorro. Lampart, drapieżnik doskonały. Każdy kot chciałby być lampartem. W przeszłości jaguara nazywano lampartem amerykańskim, geparda– lampartem polującym. Nawet żyrafa nazywana wielbłądem w skórze lamparta i panda, o której mówiono dziki lub biały lampart chciały być takie jak ja.

Jaki jestem?  Jestem mistrzem kamuflażu, potrafię się ukryć w każdym terenie. Jestem zwinny i niezwykle cichy, wręcz bezszelestny. Cierpliwy i ciekawy. Nieprzewidywalny. Jestem samotnikiem.

Osobiście jestem bardzo łagodny, ale to czyni mnie wyjątkiem w moim gatunku. Bowiem lamparty należą do najgroźniejszych drapieżników. Mamy silne pazury i kły.

Dzięki silnej szczęce i rozbudowanym mięśniom wokół karku mogę wciągnąć na drzewo zdobycz nawet trzy razy cięższą ode mnie. Jestem zwierzęciem nocnym.

Mieszkam w Afryce. Ważę ok. 80 kg. Mam cudowne, mięciutkie futro. Moja jasno żółta sierść zdobiona jest czarnymi wzorami w kształcie róży. Nazywane są one rozetkami, a ich rozmieszczenie jest unikatowe dla każdego lamparta. Jednym słowem nie ma dwóch lampartów o identycznym wzorze na futrze.

Lamparty mogą być takie jak ja albo czarne. One także mają rozetki.

Więcej informacji o tym niezwykłym kocie znajdziecie w mojej książce „Świat dzikich kotów”.