Książki Previous item Moje projekty

Książki

Jestem autorką następujących książek:

„Moi dzicy przyjaciele”, 2021 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)
W mojej najnowszej książce „Moi dzicy przyjaciele” będziecie mogli przeczytać o tym jak uratowałam życie sępowi, którego ktoś próbował otruć, o mojej przyjaźni z dzikim ostronosem, który z własnej woli postanowił zamieszkać na terenie ośrodka, a także jak zostałam mamą zastępczą osieroconego kangurka i walabii bagiennej. Poznacie najbardziej przytulaśne na świecie wombaty i prawdziwego misia Paddigtona. W książce tej znajdziecie nie tylko niesamowite historie moich podopiecznych, ale także ciekawostki o opisanych  przeze mnie gatunkach zwierząt.
Książka nie tylko dla dzieci.

„Świat dzikich zwierząt”, 2018 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)

Nie znajdziecie drugiej takiej książki.
Jak to jest karmić mlekiem z butelki osieroconą żyrafę, dlaczego młodego nosorożca zabiera się na kąpiele błotne i co robi opiekunka wyjca, który stracił mamę? Jeszcze nigdy świat dzikich zwierząt nie był tak blisko. Nazywana polską Dr Dolittle Małgorzata Zdziechowska od lat opiekuje się chorymi, rannymi i osieroconymi ssakami. Dzięki książce „Świat dzikich zwierząt” możecie poznać wzruszające historie uratowanych maluszków, a także dowiedzieć się mnóstwa ciekawych informacji o 40 gatunkach ssaków.
Książka nie tylko dla dzieci.

fragment książki:
Lina miała problemy z mięśniami karku i nie była w stanie normalnie się poruszać: szurała głową po ziemi. Kiedy wchodziłam do klatki, małpa wspinała się po mojej nodze. Musiałam ją nosić przez cały dzień na brzuchu lub klatce piersiowej. Kiedy tylko próbowałam ją z siebie zdjąć, Lina mocno łapała się mojej bluzki i zaczynała straszliwie płakać.
Małpa dostała lekarstwo, a z weterynarzem ustaliliśmy, w jaki sposób i jak często (codziennie około godziny) mam masować jej łapy. Nie powiem, żeby jej się to podobało. Lina najchętniej siedziałaby wtulona we mnie i obsługiwana (musiałam jej podawać jedzenie do łapki). Tymczasem nie tylko wymuszałam na niej ćwiczenia, ale starałam się też nauczyć ją normalnego poruszania się i usamodzielnić ją ode mnie.
Samo położenie Liny na gałęzi było niezwykle trudne. Gdy już zdjęłam ją z siebie i zostawiłam na drzewie, musiałam szybko się odsunąć. Nie mogłam stanąć zbyt blisko, w zasięgu jej łapy, gdyż wtedy Lina łapała mnie za bluzkę i znowu się mnie czepiała, ani za daleko, bo wówczas zrezygnowana małpa zaczynała płakać i kładła się na gałęzi. Musiałam znaleźć sposób, żeby zachęcić ją do codziennych ćwiczeń. Uratowały mnie kulki zrobione z kruchych ciastek i bananów. Lina je uwielbiała.
Zaczęłam więc używać tych kulek na potrzeby naszych ćwiczeń. Kładłam Linę na drzewo i odsuwałam się z kulką w ręce. Wełniak, który zazwyczaj mozolnie przesuwał się w moim kierunku, nagle nabierał przyspieszenia, a dystans, jaki potrafił przebyć, żeby dostać słodką nagrodę, znacznie się wydłużył.
Lina z każdym dniem nabierała siły i ochoty do życia.

 

„Koala to nie miś”,  2020 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)

Poznaj najbardziej fascynujące i rozkoszne zwierzę na świecie: koalę.
Czy wiesz, że wcale nie jest misiem? I jak to możliwe, że je trujące liście eukaliptusa? W tej książeczce z naklejkami Polska Doktor Dolittle Małgorzata Zdziechowska, która w Australii opiekowała się uratowanymi koalami, oddaje głos tym torbaczom. Dowiesz się wielu ciekawostek, których nie znajdziesz nigdzie indziej! To wyjątkowy i pełny pięknych zdjęć tytuł dla młodych miłośników przyrody.
Książka dla dzieci w wieku 3-8 lat

„Kangur – symbol Australii”,  2020 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)

W tej książeczce z naklejkami Polska Doktor Dolittle Małgorzata Zdziechowska oddaje głos kangurowi. Zwierzak opowiada o sobie i swoich zwyczajach, dowiesz się więc wielu ciekawostek, których nie znajdziesz nigdzie indziej! Wyjątkowy i pełny pięknych zdjęć tytuł dla młodych miłośników przyrody.
Książka dla dzieci w wieku 3-8 lat

„Świat dzikich kotów”,  2019 r. (Wydawnictwo Olesiejuk) 
 Świat dzikich kotów jest fascynujący. W książce znajdziecie nie tylko mnóstwo ciekawych informacji o wybranych gatunkach takich jak tygrys, lew, gepard, margaj czy ocelot, ale także gry, zabawy, zagadki oraz naklejki. Będziecie mogli zdobyć nowe wiadomości i sprawdzić swoją wiedze o tych zachwycających, a zarazem intrygujących zwierzakach.
Kategoria wiekowa od 6 lat.

fragment:
GEPARD to najszybsze zwierzę lądowe na świecie. Potrafi biec z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, a do 100 kilometrów na godzinę rozpędza się w trzy sekundy. Jego smukłe ciało jest wprost stworzone do osiągania dużych prędkości. Jest lekki i ma małą głowę, mocne mięśnie udowe i relatywnie (jak na swoją wielkość) długie kończyny. Szyja geparda jest gruba i umięśniona, co pozwala mu utrzymywać podczas biegu podniesioną głowę. Gepard ma duże serce i płuca oraz szerokie nozdrza. Kiedy biegnie, liczba oddechów zwiększa się z 60 do 150 na minutę. Wysunięte pazury, niczym korki w butach, zapewniają mu dobrą przyczepność. Długi ogon umożliwia mu zachowanie równowagi podczas biegu oraz niczym kierownica pozwala skręcić pod kątem prostym, nawet gdy zwierzę rozwija maksymalną prędkość. Gepard potrafi przyspieszać i zwalniać najszybciej ze wszystkich ssaków lądowych. Elastyczny kręgosłup zachowuje się niczym harmonijka, zwija się (tylne nogi „wyprzedzają” przednie) i rozwija. W biegu może „przelecieć” siedem metrów! Ma bladożółte krótkie futro ozdobione cętkami: jest ich około dwóch– –trzech tysięcy.

Więcej informacji o gepardzie oraz innych dzikich kotach znajdziecie w książce „Świat dzikich kotów”.

„Mama i ja”, 2019 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)

 Śliczna sztywnostronnicowa książeczka dla najmłodszych dzieci o zwierzakach-dzieciakach.

„Jakie mam futerko”, 2019 r. (Wydawnictwo Olesiejuk)

 Śliczna sztywnostronnicowa książeczka dla najmłodszych dzieci o futerkach dzikich zwierząt.

 

„Zwierzaki dzieciaki. 365 dni z życia dzikich zwierząt” (Wydawnictwo Olesiejuk) to całoroczna podróż z przygodami po świecie dzikich zwierząt. Kolejne karty kalendarza  będą odkrywały ciekawe informacje na temat wielu gatunków, wzruszające historie dzikich sierotek, a także zdradzały sekrety pracy polskiej Dr Dolittle na wolontariacie w sierocińcach dla dzikich zwierząt. To 365 dni z zagadkami, grami, ukrytymi w rysunkach szczegółami do odkrycia oraz kolorowankami.

„Zwierzaki podróżniczki Gosi”, 2016 r.(Wydawnictwo Publicat)

Czy wiecie jak odróżnić jaguara od lamparta, co wspólnego ma koala z wombatem, dlaczego miodożer jest niezniszczalny i czym jest uścisk śmierci? A chcielibyście się dowiedzieć?
Książka „Zwierzaki podróżniczki Gosi” jest zaproszeniem do mojego świata. Świata pełnego niezwykłych stworzeń, które pozwoliły mi zbliżyć się do siebie na przekór własnym zwyczajom i dzikiej naturze.
Zabiorę Was w podróż do położonych w RPA, Brazylii, Boliwii, Australii ośrodków rehabilitacyjnych i sierocińców oraz opowiem o zwierzakach, z którymi tam pracowałam. Dowiecie się jak udało mi się zaprzyjaźnić z najbardziej zawziętym i nieustraszonym zwierzęciem świata – miodożerem, jak to jest spać obok geparda, karmić mlekiem z butelki 300 kg nosorożca czy przytulić czepiaka.
Oprócz pełnych pasji opowieści i fantastycznych fotografii w książce „Zwierzaki podróżniczki Gosi” znajdziecie wiele faktów i ciekawostek z życia dzikich zwierząt.

 

Adam Wajrak o mojej książce napisał tak:
„Zwierzaki podróżniczki Gosi” to książka, która choć wygląda jak dla dzieci, jest dla każdego miłośnika zwierząt. Jest w niej wszystko, czego tylko zapragniecie: i podróże, i przygody z niesamowitymi zwierzakami, i wielkie uczucie, jakim darzy je autorka, i wreszcie duża dawka wiedzy. No właśnie, wiedzy. Każdy, kto chciałby robić takie rzeczy jak Gosia, i pracować w tak renomowanych ośrodkach dla dzikich zwierzaków, musi nie tylko je kochać, ale też długo i wytrwale zdobywać o nich wiedzę. Ta książka bardzo do tego zachęca.

Serdecznie zapraszam do lektury.