Rekordziści Previous item Kangurze przedszkole Next item Mały zazdrośnik

Rekordziści

Słoń afrykański to największe zwierzę lądowe na świecie. Dorosły osobnik jest wielkości autobusu. Najcięższy ważył nieco ponad 10 ton. Ucho dorosłego słonia afrykańskiego waży nawet 50 kg. Niektórzy porównują jego kształt do kontynentu afrykańskiego. Uszy słonia są niczym osobista klimatyzacja służą zwierzęciu do schładzania organizmu. Jego ogon waży więcej od mojego kota.
Słoń to bardzo inteligentne zwierzę. Ma też największy mózg ze wszystkich ssaków.
Żyrafa to najwyższe zwierzę na świecie. Samiec może mieć nawet 5,5 metra wysokości i ważyć prawie 2 tony. Zwierzę ma bardzo długa szyję, ale podobnie jak u człowieka albo myszy ma ona 7 kręgów szyjnych, są one po prostu wydłużone
Kangur to największy torbacz oraz największe zwierzę skaczące na dwóch łapach.
Gepard jest najszybszym ssakiem lądowym na świecie. Jego smukłe ciało stworzone jest do osiągania dużych prędkości. Jest lekki i ma małą głowę, umięśnione i relatywnie (w stosunku do wielkości) długie kończyny. Długi ogon umożliwia mu zachowanie równowagi podczas biegu oraz niczym kierownica pozwala mu skręcić pod kątem prostym, nawet gdy zwierzę rozwija maksymalną prędkość. Gepard potrafi przyspieszać i zwalniać najszybciej ze wszystkich ssaków lądowych. W biegu może „przelecieć” siedem metrów!
Wyjec to najgłośniejsze zwierzę lądowe na świecie. Moc swojego głosu zawdzięcza on kości gnykowej, która znajduje się blisko strun głosowych. Jest ona 25 razy większa niż u innych małp o podobnej wielkości, pełni funkcje swoistego wzmacniacza, głośnika. Wyjec ma tę moc 😊
Pigmejka karłowata najmniejsza małpka na świecie, nazywana jest małpką kieszonkową, bo zmieściłaby się w kieszeni, albo na dłoni.
Największym zaś śpiochem w królestwie zwierząt jest koala. Zwierzak ten na odpoczywaniu i spaniu spędza ok. 20 godzin dziennie.