Pandka ruda Previous item Pampasowiec grzywiasty Next item Biruang malajski

Pandka ruda

Cześć jestem Bela, pandka ruda. I proszę nie mylić mnie z pandą wielką. Ona jest niedźwiedziem, ja zaś jestem jedynym przedstawicielem rodziny pandowatych.
Jestem niedużym, rudym zwierzakiem z gęstym futrem. Nawet na spodniej części łap mam sierść, dzięki czemu jest mi cieplutko w zimie.
Mój ogon jest puszysty i prążkowany. Na drzewie pomaga mi on w zachowaniu równowagi. Jestem bardzo zwinna i z łatwością poruszam się po drzewach, na których spędzam dużo czasu.
Natura wyposażyła mnie w supernadgarski. Po pierwsze są one tak stworzone, że mogę schodzić z drzewa głową w dół. Niewiele zwierząt to potrafi.
Po drugie dzięki tzw. fałszywemu kciukowi mogę trzymać w łapce np. liście bambusa. Z nich zaś składa się większość moich posiłków. Nie jest to dieta doskonała, bo bambus ma mało białka i tłuszczy, za to dużo błonnika. Dlatego wybieram te najbardziej pożywne gatunki bambusa w okolicy.
Inne pandy mogę poznać nawet z daleka, bo każda z nas ma inny pyszczek.
Mieszkam w Chinach.
Chcecie poznać mnie bliżej obejrzyjcie poniższy filmik. Obawiałam się, że nie rozumielibyście mojego języka, dlatego na ludzki przetłumaczyła Małgorzata Zdziechowska. A swojego cudownego, ludzkiego głosu użyczyła mi: Alicja Sękowska.