Wydrak długoogonowy Previous item Koendu brazylijski Next item Mrówkojad wielki

Wydrak długoogonowy

Cześć jestem Joy, wydrak długoogonowy. Jestem średniej wielkości zwierzakiem. Ważę 10 kg i mam nieco ponad metr długości.
Mam długie, smukłe ciało i krótkie nogi. Mój bardzo długi ogon oraz błony między palcami przydają się, kiedy pływam. Ogon służy mi niczym ster, dzięki niemu skręcam i obracam się z łatwością. Przydaje się to w polowaniu na jedzonko i zabawie. Uwielbiam się bawić. Moje oczy, nos i uszy położone są na czubku głowy, żebym dobrze słyszała, czuła i widziała, kiedy pływam. Mam bardzo dobry węch i słuch. Na mordce mam długie wąsy, zwane wibrysami, które są bardzo wrażliwe na ruch. Dzięki nim mogę „wyczuć”, gdzie są ryby. To one są moim głównym pożywieniem. Jeść muszę dużo, bowiem szybko spalam kalorie. Jestem bardzo silna i mam ostre zęby.
Większość czasu spędzam w wodzie, ale wychodzę także na ląd. Dużo czasu spędzam na pielęgnacji mojego futerka. Jest ono moim skarbem. Od niego zależy moje przetrwanie. Moje futro jest wyjątkowe. Składa się z dwóch warstw. Zewnętrzną porównałabym do płaszcza przeciwdeszczowego, jest ona wodoodporna i chroni warstwę wewnętrzną. Futro wewnętrzne jest bardzo gęste i zapewnia mi ciepło. Jedynym słowem dzięki niemu nie marznę. Gdyby pierwsza warstwa zaczęła przepuszczać wodę, druga by zmokła, a ja bym zmarzła. To mogłoby się zaś bardzo źle dla mnie skończyć. Dlatego tak bardzo muszę o nie dbać i utrzymywać je w doskonałym stanie. Tak więc tarzam się w trawie, piasku i szoruję łapkami moje futerko, żeby było w nieskazitelnym stanie. Zresztą sami zobaczcie:

Ludzkim głosem przemówiłam w moim imieniu Marzena Kawa.
źródła: „Otters of the world” Paul Yoxon, Criadouro Onca Pintada.