Zebra Previous item Tapir Next item Góralek skalny

Zebra

Cześć, jestem Kicker. Zebra. Z sylwetki przypominam konia, ale bez trudu mnie rozpoznacie, po charakterystycznych dla mnie białych paskach na czarnym futrze. Każda moja noga kończy się pojedynczym palcem pokrytym kopytem. Moje przednie nogi są dłuższe od tylnych.
Oczy, znajdujące po bokach głowy, zapewniają mi szerokie pole widzenia. Spiczaste i ruchome uszy wychwytują każdy, nawet najdrobniejszy, dźwięk.
Moje ciało jest przystosowane do pokonywania dużych odległości. Potrafię też szybko biegać, nawet 60-70 km/h.
Przez większość dnia (nawet 20 godzin dziennie) jem trawę.  Wodę piję raz dziennie.
Mało sypiam. Na ogół na stojąco i z otwartymi oczami. Ucinam sobie krótkie drzemki, a mój sen jest lekki. W sumie, w ciągu dnia potrzebuję zaledwie 2-5 godzin snu.
Jestem towarzyskim zwierzakiem. Z innymi zebrami rozmawiam za pomocą dźwięków, gestów i zapachów. Na swój sposób też się do siebie przytulamy. Tzn. kładziemy podbródki na plecach towarzysza. Takie zachowania wzmacnia więzi społeczne. Tętno nam wtedy zwalnia, to zaś pomaga zmniejszyć poziom agresji.
W sytuacjach agresywnych często wyginam szyję, potrząsam głową i grzywą, kładę uszy lub tupię nogami. Do tego „szczekam”. Jak bardzo się wkurzę, to gryzę i kopię.  Jak jestem zadowolony prycham, mogę też uderzyć inną zebrę.