Niedźwiedź himalajski Previous item Miodożer Next item Giboniec

Niedźwiedź himalajski

Cześć dzieciaki, jestem niedźwiedź himalajski Han i mieszkam w położonym w Azji Wietnamie. Kiedy przyszedłem na świat byłem tak maleńki jak kociątko. Ważyłem zaledwie nieco ponad 300 g. Obecnie dorodny ze mnie niedźwiedź ważący niespełna 200 kg.
Mówią o mnie księżycowy niedźwiedź, bowiem na klatce piersiowej mam żółty znak, który przypomina właśnie księżyc. Poza tym moje futro jest czarne.
Podobnie, jak moi koledzy, uwielbiam miód. Potrafię go wyczuć z odległości 5 km. Pół doby spędzam na poszukiwaniu jedzenia i wcinaniu owoców, orzechów, liści, a czasami nawet małych ssaków czy gadów.
Uwielbiam wodę, potrafię dobrze pływać, ale lubię się też „pochlapać”. Lubię się też wspinać. Mogę wejść na drzewo na wysokość 30 metrów. Normalnie jestem jak Spider-Man, no może ciut grubszy 🙂
W ciągu dnia uwielbiam spać: na drzewach, w legowiskach i jaskiniach. W listopadzie zapadam w sen zimowy i budzę się dopiero w kwietniu. To dopiero jest drzemka:). Jestem samotnikiem.
Nie chcę się chwalić, ale jestem bardzo inteligentny. Z innymi niedźwiedziami porozumiewam się za pomocą rozbudowanego systemu dźwięków- potrafimy ze sobą rozmawiać, tak jak wy ludzie. Np. mówiąc “Tut-tut-tut” ostrzegamy przed niebezpieczeństwem, sapiemy dając do zrozumienia, że jesteśmy gotowe do ataku, głośno „krzyczymy” podczas walki lub kiedy jesteśmy złe. Przy czym samice niedźwiedzi himalajskich, podobnie jak u ludzi, są bardziej „rozgadane” od samców. 😉
Na wolności żyjemy 25-30 lat.