Słoń Previous item Lampart Next item Pigmejka karłowata

Słoń

Cześć jestem Olifant. Jestem słoniem afrykańskim. Na pewno o nas słyszeliście, bo jesteśmy największymi zwierzętami lądowymi na świecie. Przez całe życie rośniemy. Dorosły słoń ma 4 metry wysokości i może ważyć nawet 10 ton. Codziennie zjada 160 kg pożywienia.

Mamy doskonałą pamięć i jesteśmy niezwykle silne. Nasza trąba zbudowana jest z 40 tys. mięśni. Możemy nią podnieść ciężar do 300 kg, albo wyrwać drzewo. Jednocześnie nasza trąba jest bardzo giętka i wrażliwa. Jest niemal tak elastyczna i sprawna jak ludzka ręka. Służy nam m.in. do wąchania, jedzenia, picia, do komunikacji oraz jako swoisty prysznic. Nasze uszy są ogromne – jedno może ważyć nawet 50 kg (oczywiście mówimy tu o dorosłym słoniu). Służą nam one do schładzania organizmu. Ogon to taka osobista łapka na muchy i inne insekty. W przypadku dorosłego słonia ponad metrowy ogon może ważyć 10 kg.

Mamy także dwa kły, które mogą mieć nawet 3 metry długości. Służą nam m.in. do kopania w ziemi, żeby znaleźć wodę, sól, korzenie; czy przewracania drzewa.

Potrafimy ze sobą rozmawiać używając dźwięków. Możemy siebie usłyszeć nawet z odległości 8 km.

Zanim przyszedłem na świat spędziłem w brzuchu mamy prawie 2 lata (22 miesiące). I ważyłem 120 kg.  Dopiero jak skończę 4 lata przestanę pić mleko mamy. Dorosły będę, kiedy skończę 10 lat. Będę mógł żyć nawet 70 lat. To dłużej niż jakikolwiek inny ssak, oczywiście pominąwszy ludzi.