Mistrzowski język Previous item Psotne słodziaki Next item Gadające zwierzaki

Mistrzowski język

Mrówkojad wielki znany jest ze swojego długiego i bardzo szybkiego języka. U dorosłego osobnika może mieć on nawet 60 cm długości, czyli jest prawie tak długi jak moja ręka. Zwierzak może go wystawiać i chować nawet 160 razy w ciągu minuty. Chcielibyście to zobaczyć na własne oczy? Zobaczcie:

 

Joao (mrówkojad wielki, którego zobaczyliście na filmiku) ma dopiero pół roku i jeszcze ani rozmiarem języka ani szybkością jego poruszania nie dorównuje dorosłemu mrówkojadowi, ale chętnie pokazał swój język w całej okazałości 🙂 . Jego mamy nie ma już na tym świecie, a on sam nie przetrwałby na wolności, dlatego obecnie mieszka w specjalnym ośrodku ratującym dzikie zwierzęta. Ja byłam w tym ośrodku na wolontariacie i się nim opiekowałam, m.in. przygotowywałam mu jedzenie i karmiłam go. Co jadł? Specjalny koktajl. Najpierw miksowałam mleko, śmietankę, marchewkę, buraki, banany, papaję, 2 puszki dla psów Pedigree, miód, witaminy, specjalną suchą karmę dla mrówkojadów (oczywiście wszystko w odpowiednich proporcjach – dokładny przepis poniżej wpisu). Potem dodałam do tego mleko w proszku i podgrzałam.


Początkowo maluchy (poza Joao opiekowałam się Marią, także osieroconym mrówkojadem wielkim, możecie ją zobaczyć w ostatniej scenie filmiku) piły ten koktajl z butelek, potem z miseczek. Na filmiku możecie zobaczyć jak Joao wyciąga języczek, a do niego przykleja się jedzonko i wciąga wszystko do pyszczka.
A wiecie jakie inne zwierzę także bardzo szybko (100 razy na minutę) porusza językiem? Piszcie w komentarzach pod postem albo na FB: https://www.facebook.com/zdziechowska/

I część koktajlu:
Składniki do zmiksowania:
3l mleka
800g śmietanka
2 małe puszki (280 g) mokrej karmy dla psów Pedigree
300 g papai
200 g banana
140 g marchewki
160 g buraka
900 g suchej karmy dla mrówkojadów
plastikowa miarka miodu
2 (małe) miarki witamin (aminomix)

Pierwszą część koktajlu porcjowałam po 900 g i wkładałam do zamrażarki. W porze lunchu wyjmowałam porcję na kolejny dzień. Rano dodawałam do niej 340 ml wody i podgrzewałam. Następnie dodawałam
3 (duże) miarki mleka w proszku
2,5 (małe) miarki witamin (aminomix)
1 ampułka witaminy K

Jednorazowo jeden mrówkojad dostawał 200g takiego koktajlu. Maluchy jadły trzy razy dziennie. Podałam przykładową formułę koktajlu i ilość porcji. Bowiem zmieniały się one wraz z dorastaniem maluchów.